Browsing Tag

МВР

Со старо видео се манипулира дека повторно има хаос пред шалтерите за лични документи во Скопје

Објавата манипулира со тоа што пласира старо видео од турканиците во зградата на МРТ, тврдејќи дека тоа се случува сега откако Владата наводно ги укинала одлуките на министерот за внатрешни работи. Всушност, станува збор за поништување на…

Контраспин: Жалењето на Ковачевски е задоцнето и бескорисно, зијанот е голем

Изјавата на Ковачевски дека „мора да се биде реален“ и „тоа е процес кој мора сите заедно да го изодиме“ е спин. Министрите на СДСМ во техничката влада не го предложиле и не го изгласале ова со бесплатните возачки поради висока свест и…

Приведувањата на онкологија немаат никаква врска со новиот министер за внатрешни работи

При претресите и приведувањата на Клиниката за онкологија, полицијата постапувала по наредба на јавен обвинител, а не по наредба на министерот за внатрешни работи. Впрочем и самиот министер Тошковски во изјава за Сител рече дека МВР…

Настанот со малолетникот од Тетово кому му пукнала петарда во устата, не е регистриран во билтенот…

За време на новогодишната ноќ на малолетник во Тетово му пукнала петарда во устата и детето било однесено во болница. Но, наспроти известувањето на повеќе медиуми дека во „билтенот на СВР Тетово се нашол настанот со малолетник кому во…

Купишта невистини за грабнувањето и убиството на Вања

Објавата шири низа невистини во врска со грабнувањето и убиството на Вања. Не е вистина дека имало втор обид за киднапирање, не е вистина дека мајката го пријавила исчезнувањето на ќерката ден пред нејзиното киднапирање, не е вистина дека…

Скопје виа Истанбул – Пеш до Баликесир!

Човекот кого министерот за внатрешни работи го посочи како главен креатор, планер, координатор и директен извршител на грозоморните убиства на тинејџерката Вања Ѓорчевска од Скопје и 74 годишниот фризер Панче Жежовски од Велес, беше  уапсен…

Не е точно дека мајката го пријавила исчезнувањето на Вања пред тоа да се случи

Ваквото тврдење не само што е фактички погрешно, туку е и бесчувствително кон семејството на Ѓорчевска, шири теории на заговор и има за цел да ја збуни јавноста, односно да ја наведе на погрешен впечаток за нешто што не постои, како и да го…

Спасовски никогаш не кажал дека Палевски имал дојава од МВР, па избегал

Изјавата на Спасовски којашто се цитира во текстот е целосно фабрикувана. Министерот за внатрешни работи, во ниту еден момент, на ниту една прес-конференција не кажа дека некој од МВР му дал информација на осомничениот Љупчо Палевски –…

Нема докази дека Палевски е наместен од политички непријатели

Објавата манипулира со бројни невистини. Не е точно дека на 27 април во Собранието имало операција на стратешките партнери на земјава, туку имаше инцидент за кој повеќе лица точно идентификувани завршија во затвор. Во конкретниот кривично…

Видео на Фејсбук шири невистини и шпекулации за убиството на Вања Ѓорчевска

Трагедијата со киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, за жал, беше и сè уште е повод за изобилство на дезинформации, теории на заговор, кои неуморно се шират на социјалните мрежи. Таква е и оваа вирално видео во…

Нема докази дека Палевски патувал со лажен пасош, уште помалку дека му го дал Спасовски

Тврдењето оти Спасовски издавал лажни пасоши на светски криминалци, е невистнито. За овој случај беше отворена истрага, а судот им изрече казни на 11 обвинети лица вработени во МВР. Ваквото тврдење понатаму е фабрикувано и филувано до…

Официјално беше кажано дека Вања била застрелана

Причината за смртта на Вања, според официјалните информации споделени од министерот за внатрешни работи, е прострелна рана, а не задушување, како што тоа сака да го прикаже објавата што ја анализираме, а која таквите тврдења ги поткрепува…

Се шират невистини дека Вања била жртва на трговија со органи

Според официјалните информации добиени од истрагата на МВР и ОЈО и исказите на осомничените во врска со убиството на малолетничката од Скопје, Вања Ѓорчевска била грабната и убиена со огнено оружје, а со цел да се изнудат пари за откуп од…

Не е вистина дека полицијата го криела убиството на Вања поради Самитот на ОБСЕ

Тврдењата дека полицијата знаела дека Вања е убиена, но криела поради Самитот на ОБСЕ, се дезинформација и чиста шпекулација. Додека се одржуваше Самитот во Скопје, полицијата формираше специјален штаб кој работеше деноноќно на пронаоѓањето…

Осомничените за убиството на Вања не почнале процедура за барање откуп

Наспроти изнесеното во насловот од текстот, осомничените за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска не побарале пари, односно постапката за барање откуп воопшто не почнала. Тоа на прес-конференција го соопшти јавниот обвинител Гаврил…

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со различни аршини за дезинформациите околу двојното убиство 

Кратка анализа на јавната комуникација на двете главни политички партии од власта и опозицијата околу двојното убиство што ја потресе земјата, покажува разлики меѓу двете партии: СДСМ сепак делуваше поодговорно, додека ВМРО-ДПМНЕ - дури и…

Случајот со Вања злоупотребен за да се обвини ЕУ за неспособност

Случајот со 14 годишната Вања Ѓорчевска од Скопје се злоупотребува без никакви аргументи да се нападне ЕУ како немоќна и небезбедна. Исчезнувањето на деца не е поврзано со членство во Унија, туку е глобален феномен кој го има и во Русија и…

Не е вистина дека Вања Ѓорчевска била пронајдена во соседна држава

Вистиномер се обрати до Министерството за внатрешни работи, каде демантираа дека Вања е пронајдена и ни изјавија дека станува збор за дезинформација. Мајката на девојчето во телефонски разговор ни рече дека до овој момент нема информација…