Browsing Tag

n2023ttsv

Сообраќајни знаци на автопатот Миладиновци-Штип исчкртани со руски пропагандни симболи, одговорност…

Симболот на руската окупација врз Украина испишан на знаци на автопатот Миладиновци-Штип; Фото: Мета.мк Од Јавното претпријатие за државни патишта упатуваат апел за разбирање за опасноста од нанесување графити на сообраќајната…

„Денови на Русија“ во Скопје и Софија, бугарското МНР реагира за ширење дезинформации од руската…

Фотографија од говорот на руската амбасадорка во Софија Елеонора Митрофанова; Извор: Mediapool.bg Mediapool.bg додава дека навестувањата на руската амбасадорка Елеонора Митрофанова за испраќање бугарски воен контингент во Украина, се дел…

Франција разобличи обемна руска кампања за дезинформации

Image by S. Hermann & F. Richter from Pixabay Кампањата за дезинформирање била наречена „Надежни најнови вести“, според името на проруска вебстраница Франција разоткрила обемна руска кампања чија што цел била да се подрие…

Мел Гибсон не снима документарен филм за сексуална трговија со деца во Украина

Мел Гибсон не снима никаков документарец за сексуална трговија со деца. Основач на непрофитна организација за борба против трговија со луѓе во Јута, претходно предложил актерот да обезбеди првична поддршка за документарен филм, но тој…

Тврдењето со кое САД се инволвира во приказна за намерно ширење птичји грип е руски дезинфо наратив

Тврдењето дека САД намерно заразуваат и обучуваат птици се појаува од 2022 година и е само едно од многуте лажни тврдења кои Русија ги понудила за да ја оправда својата тековна инвазија на Украина, вклучително и неоснованото тврдење дека…

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

фото: dole777 на Unsplash Како дел од пошироките напори за борба против руските дезинформации, ЕУ побара од Фејсбук и останатите платформи да вложат повеќе ресурси за проверка на факти во содржините во источна Европа, каде што руските…

Не е точно дека владата на Украина се заканува дека ќе почне терористички напади низ Европа

Во исечокот од видеото кој погрешно е интерпретиран во постот, Подољак  зборува за хипотетичка ситуација во која ЕУ би престанала да ѝ помага на Украина и објаснува што би се случувало во Европа, доколку престане помошта во оружје. Но, тој…

Твитер се повлече од доброволниот кодекс за дезинформации на ЕУ

Фото: Joshua Hoehne, Unsplash Од август, Твитер ќе биде законски обврзана да се бори против дезинформациите во Европската Унија Социјалната мрежа Твитер се повлекла од доброволниот кодекс на Европската Унија (ЕУ) за борба против…

Бахмут е украински град, Русија го нападна, не го ослободи

Бахмут е украински град и тој не може да биде ослободен од Русите, како што се тврди во објавата која ја анализираме. Русија го нападна Бахмут и целосно го уништи. Тоа што Русија тврди дека овој град е нејзин, е спротивно на реалноста. …

Не е вистина дека македонски војници ќе се борат со руски вооружени сили во Приднестровје

Постот шири дезинформации дека македонски војници ќе бидат испратени да се борат со руските вооружени слики во Приднестровје. За тврдењето дека нашите војници наместо во Романија ќе заминат за Молдавија, која не е членка на НАТО, не е…

Не е точно дека „радиоактивен облак“ се движи кон Западна Европа

Не постои радиоактивен облак кој се движи кон Западна Европа и не е точно дека во Полска е забележано зголемување на радијацијата. Во Хмелницики нивото на радијација е во дозволените граници и тоа е измерено од локалните власти и објавено.…

Куп дезинформации за Украина во видео кое промовира мноштво проруски наративи

Контроверзната позната новинарка Лара Логан во гостување на утринска програма на американска телевизија изнесе еден куп невтемелени тврдења за војната во Украина и за руската агресија, кои речиси целосно се совпаѓаат со руските…

Османи во Брисел: Не сме директно на бојното поле, ама сепак сме на бојно поле од наративи и…

Фото: МНР Министерот за надворешни работи Бујар Османи во Брисел учествуваше на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија и на земјите од Западен Балкан Министерот за надворешни работи…

МНР во соработка со Амбасадата на САД организираше конференција за дезинформации и хибридни закани

Фото: МНР Беа разменети мислења и најдобри практики за справување со хибридните закани и дезинформациите, информира МНР Министерството за надворешни работи, во соработка со Амбасадата на САД организираше Конференција „Медиумска писменост…

Историјата не се повторува, бидејќи Зеленски не е Хитлер

Не е првпат на социјалните мрежи да се шират наративи дека Украина е нацистичка и фашистичка, дека таму се глорифицира нацизмот (неонацизмот), како и дека Зеленски е нацист. Ова се прави сè со цел да се оправда руската агресија врз оваа…

ДЕБАТА: На македонските редакции им се потребни проверувачи на факти

Фото: Мета.мк Според новинарот Атанас Кировски, ќе бидеме сведоци на уште позначителен развој на дип-фејкот во јавниот простор, земајќи го во предвид страховитиот напредок на вештачката интелигенција На македонските медиуми им се потребни…

Интервју со Тамила Велковска: Проруската пропаганда вешто злоупотребува „болни точки” на…

„Факт е дека во земјава е добро развиена мрежата на руската пропаганда, вклучувајќи претставници на официјални руски институции, дијаспората и платени политички партии. Исто така, факт е дека тие делуваат на овие терени поодамна, така што…

ДЕБАТА: Агресијата на Русија врз Украина во моментов е најголемата безбедносна закана

Извор на фотографија: Укринформ „Целите на Русија се непроменети уште од минатата година кога ја почна инвазијата“, рече полскиот амбасадор Висоцки На Универзитетот „Американ Колеџ“ во Скопје денеска се одржа дебата со студентите на овој…