Browsing Tag

писмо

Над 2.000 руски научници во отворено писмо протестираат поради инвазијата на Русија во Украина

Започнатите воени дејствија, според руската интелектуална јавност, води кон меѓународна изолација на Русија, нешто што ќе ѝ наштети на државата директно, бидејќи „научното истражување е незамисливо без целосна соработка со колеги од други…

Не е точно дека послeдната порака од Трамп до Бајден била ,,Џо, знаеш дека победив”

Со оглед на тоа што содржината на писмото сè уште е тајна, пост или твит не може да знае што има во писмото кое Трамп, наводно, му ги напишал на Бајден пред да замине од Белата Куќа. Тоа особено не може да биде точно ако се тврди дека во…

Јанева има право на комуникација со кого било, со знаење на надлежен орган

Пратеникот Антонио Милошоски даде изјава која ja оценуваме како невистинита: Во моментот кога лице/функционер е во притвор, тоа лице не смее да комуницира со други, освен со својот бранител. Затоа е притворот. Особено не смее…

Нема пратенички прашања еднаш во неделата

Оваа изјава на претседателот на Собранието, Талат Џафери во која тој го уверува премиерот Зоран Заев дека „поставување на пратенички прашања на почетокот на новосвиканата седница во времетрање од еден час, ќе се реализира по завршувањето…