Browsing Tag

порталб

Фалсификувањето на сертификатите за вакцинација, феномен присутен и во РСМ

Со воведувањето на мерката со која сите граѓани кои сакаат да влезат во затворени објекти се обврзани да покажат сертификат за вакцинација, се појавија и лица кои создаваат лажни сертификати. Неодамна грчката телевизија откри скандал со…

Не е точно дека вакцините против Ковид-19 го оштетуваат имунолошкиот систем

Не е точно дека владата на Обединетото Кралство признала дека вакцините против Ковид-19 го оштетуваат човечкиот имунолошки систем, како што се тврди во рецензираната видео-oбјава. Последните изјави на портпаролите на британската влада се…

Во РСМ има здравствени работници кои одбиваат да се вакцинираат против Ковид-19

Здравствениот систем во нашата земја не може да си дозволи отпуштање на медицинскиот персонал кој одбива да се вакцинира против Ковид-19. Но, ваква мерка преземаат властите во некои земји во светот. Ставот на Лекарската комора на РСМ е дека…

Контраспин: Паркирањето во Тетово беше бесплатно само две недели, а не два месеци

Градоначалникот на Тетово, Билал Касами, зборувајќи за проблемот со паркинзите во интервју за „Газета Лајм“ даде изјава која не соодветствува со реалноста, истото го повтори и на 11 јануари на прес-конференција. Според него, паркирањето…

Струга се уште нема постигнато колективен имунитет, вакцинирани само 37 проценти од населението

Податоците објавени во последниот извештај на ИЈЗ покажуваат дека општина Струга се уште е далеку од постигнување на колективен имунитет. Но, и покрај детектирањето на варијантата Омикрон во Македонија и зголеменото движење на луѓето во…

Според научните факти вакцината е најефикасното средство за заштита од Ковид-19

Иако е објаснето безброј пати, со научни факти, дека во моментов вакцината е најефикасното средство за заштита од Ковид-19 на социјалните мрежи продолжува дезинформациската кампањата против вакцинацијата. Конкретен пример е содржината што…

„Флурона“ стигна во Северна Македонија, што (не) се знае до сега?

На 5 јануари годинава во Северна Македонија беше потврден првиот случај со „Флурона“. До денес во Северна Македонија има неколку случаи со оваа инфекција, која е комбинација од два вируси и тоа: инфлуенца А и САРС КоВ-2. На оваа тема, за…

За (не) поврзаноста на вакцините против Ковид-19 и миокардитисот, зборува доктор Марио Јованоски

Американскиот центар за контрола и превенција на болестите не „признал” дека вакцините против Ковид-19 предизвикуваат миокардитис, како што тврди Џон Васили на Фејсбук. Да, точно е дека оваа институција ги следи ваквите можни случаи, но во…

Многу кичевчани се уште не сакаат да се вакцинираат против Ковид-19, лекарите апелираат за…

Споредено со другите градови во Северна Македонија, Кичево не е меѓу градовите со најмал број на вакцинирани граѓани, но сепак, процентот на вакцинирани во овој град се уште не е задоволителен. Во Кичево досега  се вакцинирани вкупно 37,7…

Дел од кумановци не се вакцинираат и покрај отежнатата здравствена состојба – што покажуваат…

Процентот на вакцинирани во општина Куманово не е ни блиску до постигнување колективен имунитет во овој град. Според податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во овој град се вакцинирани само 31 процент од населението. Според лекарот…

Тахири продолжува со контроверзните изјави за Ковид-19, иако тој не е компетентен за темата

Пејачот Лабинот Тахири при едно негово гостување во една емисија на “TB21” изјавил дека корона вирусот е „ковид бизнис“. Оваа не е негова прва контроверзна изјава, тој уште од порано е познат по неговите дезинформациски изјави во врска со…

Со појавата на варијантата „Омикрон“ тешко е да се каже дали се работи за Ковид-19, сезонски грип…

Ако со другите варијанти на Ковид-19 можеше да се направи разлика помеѓу корона вирусот и сезонскиот грип, сега поради сличните симптоми е речиси невозможно за пациентите да разликуваат дали се заразени со варијантата „Омикрон“ или со…

АНАЛИЗА: „Незапирливо“ се топат каматите за штедење – најниско ниво изминатата деценија!

Продолжува трендот на намалување на каматите за штедење – просечната камата на вкупните депозити се спушти на ниво од 0,92 отсто. Депозитното портфолио на банките е во пораст – но каматите се намалуваат, пишува „Порталб.мк“.  Пад и на…

АНАЛИЗА: Се „ситни“ првото тромесечје од годинава – капиталните расходи реализирани со 12…

Ќе биде ли и 2021 тешка инвестициска година? По ескалирање на здравстевната криза во нов, трети бран по ред и фактот дека следуваат локални избори – според економистите и во оваа економската година демнат ризците кои ќе го доведат во…

АНАЛИЗА: Општините ќе добијат поголема „комоција“ за трошење – дали ќе се зголеми и одговорноста и…

  Ниту ги реализирале планираните приходи, ниту ги оствариле планираните трошења. Најновите податоци за финансиите на општините покажуваат дека вкупно сите единици на локалната самоуправа прикажале…

АНАЛИЗА: 40% од високообразованите живеат и работат во странство

Официјално, пописот во земјава започна. На 1 март стартуваше попишувањето на нерезидентното население, луѓето кои повеќе од една година се надвор од земјава, главно дијаспората. Статистичката операција која треба да го „преброи“ населението…

АНАЛИЗА: Поскапуваат храната и нафтата – дали ценовниот бран се ближи кон Македонија?

Цените на горивата во земјава веќе се враќаат на ниво од пред почетокот на корона кризата, храната, односно пченката и пченицата веќе се со повисоки цени на светските пазари, поскапуваат и железото и другите метали. Трендовите на…

Нема докази дека вакцината против ковид-19 предизвикува стерилитет, хомосексуалност и дека ќе ја…

Помина една година откако светот почна да се бори со пандемијата на ковид-19, а истовремено и со „инфодемијата“, која понекогаш се чини дека се шири побрзо од вирусот. Дезинформациите и непроверените информации, во текот на целата оваа…