Browsing Tag

пратеник

Двојството на функциите на Џафери е неуставно и незаконски

Оценката на ДКСК дека двојството на функции по парламентарните избори од 8 мај е неуставно и незаконски, се однесува на Талат Џафери и некои други примери во Владата. Таквата оценка за неспоивоста и за прекршувањето на Уставот и на законите…

Секогаш кога се ближат изборите, се влошува говорот на омраза на етничка основа во медиумите

„Слободата на медиумите е неотуѓиво право“ според Етичкиот кодекс на новинарите е едно од основните начела на новинарството, а секој новинар треба да биде целосно свесен дека „Основната должност на новинарите е да ја почитуваат вистината и…

Видео од германскиот Бундестаг прикажано како да е од Европскиот парламент

Видеото во постот што го рецензираме не е од Европскиот парламент, туку од Бундестагот. Политичарот од видеот е  Јенс Мајер, поранешен пратеник на Бундестагот од десничарска партија во Германија којашто е блиска до Русија. На ова видео со…

Дали ДС го пере образот со неговиот законски прелог за СЈО?

Демократскиот сојуз (ДС), предводен од пратеникот Павле Трајанов,  на 3 март 2016 година во јавноста излезе со слединот став: Сите граѓани и државни институции мораат да соработуваат со Специјалното јавно обвинителство, доколку сакаме…

Прислушувани разговори – сет 26: Тргување со гласови

Дел од тајните криминали на ВМРО-ДПМНЕ во Гостивар се разоткриваат во овој комплет „бомби“. Покрај тоа слушаме и за тоа како Мијалков и Јанкулоска ги нарекуваат Албанците, како ВМРО-ДПМНЕ составила лоша листа за локалните избори во…