Browsing Tag

претседателски избори 2024

Измислица е дека изборните резултати се фалсификат

Објавата без никакви аргументи обвинува за изборен фалсификат, кој не се случи ниту на парламентарните, ниту на претседателските избори. Сите политички чинители ги признаа изборните резултати, без исклучок. Дополнително, надворешните и…

Старо обраќање на Црвенковски од пред три години прикажано како ново во пресрет на двојните избори

Пред изборите кои се одржаа на 8 мај 2024 година, Црвенковски немал никакво обраќање ниту порака испратена до власта. Црвенковски испратил порака дека Македонија е корумпирана држава, но тоа не го сторил на 6 мај 2024 година, туку во…

Ниту амбасадорката на САД, ниту амбасадата на САД не одлучуваат кој ќе победи на изборите кај нас

Во објавата се прави обид да се дискредитира слободната демократска волја на гласачите во земјава кои излегоа и на претседателските и на парламентарните избори во доволен број да биде постигнат цензусот (за претседателските цензусот е 40…

Првата жена претседател на Северна Македонија има трет најдобар изборен резултат во поновата…

Гордана Силјановска Давкова со самиот факт дека е прва жена претседател на Северна Македонија веќе влезе во историјата на државата на пиједестална позиција. Силјановска Давкова истовремено оствари импресивна доверба од гласачите со над 560…

„Гордата Гордана“ не можела да му се спротивстави на Мицкоски

Сиљановска-Давкова е претседателски кандидат, а за неколку дена ќе се знае дали ќе биде идниот претседател на државата. Затоа е чудно што онака ноншалантно кажува да не се очекува од неа јавно да му се спротивстави на Мицкоски, кој пак, по…

Амнестијата за „Хашките случаи“ е направена во 2011 година од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Во јули 2011 година Собранието со гласовите на тогашното владејачко мнозинство изгласа амнестија за четирите „Хашки случаи“. Тогаш парламентот со 63 гласа „за“ и 29 „против“ (опозициски пратеници) го усвои автентичното толкување на член 1…

На Малта немало гласање, па не можела ни да победи Сиљановска

Доколку се погледнат официјалните резултати од изборите спроведени во дипломатско-конзуларните претставништва во странство објавени на веб-страницата на ДИК, ќе се види дека гласање во Малта воопшто не било спроведено

Ако се знаеле грешките тие требало да бидат исправени до изборите

Изјавата на потпретседателката на СДСМ Сања Лукаревска иако искрена и можеби вистинита за тоа каде се лоцирани грешките во СДСМ за лошиот резултат, е недоследна и од аспект што тоа се соопштува во текот на самата изборна кампања и помеѓу…

Ниту ЕУ е бајка, ниту е НАТО во прокси војна во Украина

Ванковска употреби наратив за ЕУ кој сугерира дека Унијата веќе не постои, т.е. не постојат заедничките вредности за добробит на сите граѓани на земјите членки, туку дека како сијамски близнак на НАТО се подготвувала за војна, што е…

Јакимовски со полувистини за реалните проблеми околу финансиите на Пентагон

На вчерашната дебата на Националниот сервис МРТ,  кандидатот за претседател Стевчо Јакимовски, изјави делумно вистинито дека американскиот Пентагон (односно Министерството за одбрана) не дозволува да им се направи ревизија, дека се под…

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и мултилатералните договори на државата, не е…

Кога вмровската машинерија ѝ го „чува грбот“ на независната Сиљановска 

Сиљановска-Давкова во 2020 година во парламентот влезе со ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“. Таа не стана пратеник преку независна пратеничка листа, туку беше носител на листата на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ за…

Неизвесна гордост во дел од „Македонија повторно горда“

Дел од Платформата „Македонија повторно горда“ на претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова, упатува на неизвесност на иднината на државата кога станува збор за евроинтеграциските процеси и за односите со Грција и со Бугарија.…