Browsing Tag

Руска амбасада

Руски псевдоисториски манипулации со Македонците

На социјалните мрежи, руската амбасада одбележува годишнини од наши историски личности, што делува крајно необично, дури и неумесно, како прво, затоа што таа треба да ја промовира не нашата, туку својата земја, и како второ, затоа што…

„Донбас. Вчера, денес, утре“ – документарец во најдобрата пропагандна традиција на Кремљ

Руската амбасада деновиве го сподели на Фејсбук  документарецот „Донбас. Вчера, денес, утре.“ (2021), во кој се користи една честа манипулација, а тоа е правење збрка - мешаница во редоследот на настаните, за публиката да се збуни околу тоа…

„Денови на Русија“ во Скопје и Софија, бугарското МНР реагира за ширење дезинформации од руската…

Фотографија од говорот на руската амбасадорка во Софија Елеонора Митрофанова; Извор: Mediapool.bg Mediapool.bg додава дека навестувањата на руската амбасадорка Елеонора Митрофанова за испраќање бугарски воен контингент во Украина, се дел…

Руската амбасада во Скопје – главниот дипломатски интернет спамер во С. Македонија

Руската амбасада во Скопје е рекордер според бројот на постови на Фејсбук. Земјава е на врвот на интересот на Русите во регионот, повеќе постови има само во Романија. Хибридната војна врз Северна Македонија од руските тајни служби е…

Русија со (дез)информација околу убиениот војник кој пред да биде стрелан извикува „Слава на…

Убиството на војникот во украинска униформа, што го обиколи целиот свет преку социјалните мрежи и масовните медиуми само благодарејќи на тоа што не се гледаат егзекуторите, Амбасадата на Русија во РСМ се обидува да ја претстави како…

Има големи разлики меѓу Крим и Косово, наспроти тврдењата на Руската амбасада

Руската амбасада во С.Македонија ја доведува во корелација ситуацијата меѓу Крим и Косово, а клучниот аргумент на рускиот претседател, Владимир Путин, за оправдување на ратификaцијата на договорот за прием на Крим во Русија е фактот што…

Како фотографија од Словенија стара 12 години стана руски доказ за „валканата бомба“ на Украина

Словенечката влада официјално реагираше  дека фотографијата која  руското Министерство за надворешни работи ја користи во својата објава на Твитер, е фотографија на Агенцијата за радиоактивен отпад на Словенија (АРАО) од 2010 година. Во…

Руската амбасада по урнекот на Лавров „го одбележа“ признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од…

Фото: Мета.мк Амбасадата на Руската Федерација во Скопје денеска се приклучи на значителниот број профили на социјалните мрежи и македонски медиуми и извести за вчера донесената одлука на Руската Православна Црква – Московска Патријаршија…

Контраспин: Антисемитска литература нема само во Украина и таа не може да е оправдание за руската…

Од нашето пребарување, се уверивме дека трите книги оспорени од Руската амбасада во Северна Македонија можат да се набават на различни јазици во неколку странски земји, дека тиражите на ре-објавените изданија речиси целосно се распродаваат,…

Руската амбасада во Скопје со закана дека „евидентираат“ неистомисленици, етикетирани како…

Руската амбасада во Скопје е единствена од регионот на Балканот која преку Твитер го пренела и превела „предупредувањето“ од Министерството за надворешни работи на Руската Федерација за зголемено ниво на „русофобија“ со напомена дека „сите…

Авиони на македонската авијација не прелетувале над руската амбасада во Скопје

Mакедонската авијација воопшто, во своите редови, не поседува авиони кои се во возна состојба, за да можат да прават прелети. На официјалната страница на Армијата пишува дека „во состав на единицата има два воздухоплова од типот Ан-2 и Злин…

Русија од Скопје го честита раѓањето на Гоце Делчев, а од Софија на потписникот на Санстефанскиот…

Амбасадите на Руската Федерација во Скопје и Софија во период од само неколку дена испратија паралелни честитки до македонските и бугарските граѓани. Во С. Македонија го честитаат раѓањето на револуционерот Гоце Делчев, а во Бугарија…

Руската амбасада во Скопје преку Фејсбук ѝ одговори на министерката за одбрана Славјанка Петровска

Руската амбасада во Скопје вчера се огласи со сопствен коментар по изјавите на министерката за одбрана Славјанка Петровска. Амбасадата се спротивставува на позициите коишто Северна Македонија ги зазема кон случувањата во и околу Украина.

Фејсбук пост дезинформира дека руската вакцината се набавува преку Србин со полициско досие

Тврдењето во постот дека македонските власти за посредник при набавка на вакцината Спутник V именувале Србин кој живее во Швајцарија и кој има полициско досие во Србија, е невистинито. Ова беше демантирано и од Руската амбасада во Скопје и…