Browsing Tag

сатира

Сатирична објава го претставува Груевски „на лет за Скопје”

На 20.12.2023 година Врховниот суд на Република Северна Македонија донесе пресуда за предметот познат во јавноста како плацеви на Водно. Ова е важно во контекст на објавата што ја рецензираме од причина што, со оваа одлука на Врховниот суд,…

Објавата е сатирична – личните документи ќе се менуваат и по смената на власта

Граѓаните со стари патни исправи со името Република Македонија не може да патуваат и да ги поминат македонските гранични премини. МВР информираше дека оние граѓани кои имаат двојно државјанство ќе може непречено да ги користат патните…

Не е точно дека хрватскиот претседател си поднел оставка

Хрватски „Индекс“ за први април објави шеговит текст во кој се наведува дека хрватскиот претседател Зоран Милановиќ си дал оставка и ќе го замени Мирослав Шкоро. Ова е сатирична, шеговита објава, која во објавите што ги рецензираме е…

Монтирано и сатирично видео од Давос се споделува како вистинито

Од самото видео е забележливо дека се работи за видеомонтажа. Како што пишува Њузчекер.ин, делот со ликот на Имани во виралното видео има различно осветлување, што сугерира дека е монтирано. Делот на кој се прикажани Клаус Шваб и Виола…

Видео од пат во Кина прикажано како снимка од патот Прилеп-Крушево

Наспроти тврдењето во оваа објава на Фејсбук, не станува збор за видео од патот Прилеп-Крушево. Според она што успеавме да го најдеме на Интернет, се работи за пат во Кина. Не е јасно дали лицето кое го објавило видеото сакало на сатиричен…

Сатирична снимка претставена како вистинска: СЗО не одобрила производство на човечко месо

Видеоснимката споделена во оваа објава на Фејсбук прикажува дел од британскиот мокументарец насловен The British Miracle Meat. Тоа е сатирична псевдо-документарна комедија емитувана на британскиот телевизиски канал „Channel 4” на 24 јули…

Измислена изјава на Бајден, се споделува на Фејсбук како вистинска

Американскиот претседател Џо Бајден не изјавил дека ќе испрати воз за спасување на исчезнатата подморница, станува збор за сатира. Текст со ваква содржина пред неколку дена беше објавен на американскиот сатиричен веб-сајт The Babylon Bee

Фотографијата од Бајден со завои на главата не е вистинска

Фотографијата која што го прикажува американскиот претседател Џо Бајден преврзан со завои на неговата глава не е вистинска и реална. Станува збор за исечок од сатирично видео кое што се споделува на интернет просторот откако Бајден се сопна…

Сатирична и „фотошопирана“ фотографија на Камала Харис манипулира дека добила диплома од кловн

Пост со монтирана фотографија од американската потпретседателка Камала Харис и лице облечено како кловн, ја манипулира јавноста дека потпретседателката навистина примила почесна диплома од кловнот. Всушност, монтажата со текстот се објавени…

Германско старо сатирично видео за кемтрејлс споделено како да е вистинито

Видеото е направено од германскиот сатиричен сајт Der Postillon, првично е објавено пред цели осум години - во март 2015 година и може да се најде и на нивната веб-страница и на каналот на Јутјуб. Тоа не е вистинска репортажа на германска…

Измислена вест за уапсена бугарска пејачка во Македонија се споделува како да е вистинита

Станува збор за измислен настан, но никаде, ниту во споделената вест на Фејсбук, ниту во насловот, ниту пак во текстот, тоа не е наведено, со што читателите можат да бидат доведени во заблуда. Во објавениот текст, авторот повикувајќи се на…

Сатиричната новогодишна честитка не е на Ковачевски

Станува збор за сатира и фотомонтажа, ваков твит никогаш не бил објавен на официјалниот Твитер профил на премиерот Ковачевски. Вистиномер за ова се обрати во Владата и оттаму ни рекоа дека се работи за невистина, односно дека твитот којшто…

Сатирична измислена изјава на Ковачевски, се споделува на Фејсбук како вистинска

Во постот што се шири на Фејсбук не е посочен линк до насловот што се споделува, а во кој се вели: „Ковачевски: Ќе се смени законот за брак, секој ќе може да има по две жени без проблем“. Вистиномер го пронајде написот во којшто најдолу со…

Сатирична вест за Спасовски пренесена како вистинска

Фотографијата од постот е всушност наслов на сатирична, односно измислена вест објавена на сајтот „Тв вести“. Текстот е објавен во рубриката „сатира“, што јасно се гледа кога ќе се отвори написот. Меѓутоа, во овој пост во кој се споделува…

Сатирична објава за непостоечки разговор предизвика лавина навреди за министерката Петровска

Сатиричниот текст почнува со тоа дека „во последниот телефонски повик, министерката за одбрана му дала ветување на Зеленски дека Русија и Путин ќе бидат поразени, а тој плачел додека зборувал по телефон, нарачал воена артилерија како помош…

Пендаровски не изјавил дека на Украина ќе ѝ донираме и авиони

Проблематично во оваа објава е што не е споделен линк од оригиналниот напис, за да можат читателите кога ќе кликнат на објавата да прочитаат дека станува збор за сатирична објава и дека всушност Пендаровски не кажал вакво нешто. Наместо…

Не е точно дека министерката Петровска изјавила оти во македонската армија биле откриени руски…

Министерката за одбрана Славјанка Петровска воопшто не дала ваква изјава, ниту пак навистина биле откриени руски шпиуни во редовите на македонската армија. Доколку се посети оригиналната страница од каде потекнува написот, се доаѓа до…

Сатирична објава за Ковачевски се споделува како да е вистинита, предизвикувајќи говор на омраза

Проблематично во оваа Фејсбук објава е што не е споделен линк од написот, за да можат читателите да прочитаат дека станува збор за сатирична вест, и дека всушност Ковачевски не кажал вакво нешто. Наместо тоа, споделен е принтскрин од…