Browsing Tag

слобода на медиуми

Меѓународниот центар за новинари во поддршка за Фондацијата Метаморфозис

Организацијата со седиште во Вашингтон соопшти дека ги осудува нападите против сегашните и поранешн вработени во Метаморфозис и порталот за проверка на факти Вистиномер Меѓународниот центар за новинари (ICFJ) изрази поддршка…

Интервјуа, рубрики, емисии и колумни – растечко присуство на Кина во македонските медиуми

Во областа на медиумите, Кина користи различни стратегии за да влијае врз наративите, како присуство на кинески државни медиуми, соработка со локални медиуми и придобивање на локални новинари. Иако слободата на медиумите не е загрозена,…

ДЕБАТА: На македонските редакции им се потребни проверувачи на факти

Фото: Мета.мк Според новинарот Атанас Кировски, ќе бидеме сведоци на уште позначителен развој на дип-фејкот во јавниот простор, земајќи го во предвид страховитиот напредок на вештачката интелигенција На македонските медиуми им се потребни…

Захарова со наративи полни со дезинформации ја учи Европа за демократија и безбедност

Реакцијата на Борел за апсењето на американскиот новинар во Санкт Петерсбург, како и проширувањето на НАТО со Финска и напорите истото да го стори и Шведска, Москва преку портпаролката Марија Захарова го искористи да упати два дезинфо…

Меѓународен ден на слободата на медиумите: Неказнивоста вознемирувачка и на македонско и меѓународно…

Неказнувањето за заканите и убиствата на новинари останува постојана грижа ширум светот, како пречка за безбедност на новинарите и има застрашувачки придонес во авто-цензурата. Неказнувањето е проблем и кај нас. Ситуацијата со реформите во…

Контраспин: Ниту е вистина дека медиумите се слободни, ниту дека нема значителен напредок

Двете најголеми политички партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, оценувајќи ја состојбата со медиумите во земјата, излегоа со две крајно спротивставени вистини – од апсолутна слобода до катастрофално лоша состојба. Вистината е поинаква и кога станува…

Слободни медиуми не се создаваат преку ноќ

Изјавата на портпаролот на СДСМ, пратеникот Костадин Костадинов, во рамките на одбележувањето на Денот на човеквите права, дека е „обезбедена целосна слобода на говор и слобода на јавно мислење“ и дека „медиумите се ослободени од било каков…