Browsing Tag

спор

Името „Северна Македонија“, договорено со Преспанскиот договор, е прифатливо за Грција и го користи

Не е точно дека Грција ни дала ново име или дека користи некое друго име, освен она од Преспанскиот договор. Официјална Грција бара од Северна Македонија да биде почитуван Договорот

Не низ оџак, туку низ 25 години долги и макотрпни преговори влеговме во НАТО

Тврдењето на Сиљановска дека лесно, „низ оџак ќе сме влегле во НАТО“, е неточно и нереално. Повеќе наликува на фино спакувана предизборна приказна за купување на  романтичарски гласови. Оџакот за којшто говори Сиљановска, всушност за нас…

Контраспин: Спорот помеѓу Словенија и Хрватска нема врска со проблемите помеѓу Бугарија и С.…

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски ја извртува вистината т.е. спинува кога вели дека неговата партија може да понуди европски модел за решение на проблемите помеѓу Скопје и Софија по примерот на спорот помеѓу Словенија и Хрватска,…

Со фотографија стара 15 години, со која се известувало за спорот со името, се билда ,,руска…

Фотографијата од објавата што ја рецензираме во 2007 година е употребена во руските медиуми и тоа во контекст на известувањето за спорот за името кој тогаш го имаа Македонија и Грција. Деловите на картата од објавата коишто се во Грција, а…

Не е точно дека Макрон кажал оти Македонија го прифатила францускиот предлог

Макрон јасно кажа дека за усвојувањето на предлогот ќе бидат потребни консултации во Скопје, а не дека Македонија го прифатила францускиот предлог,како што се тврди во постот и во насловот на текстот споделен  во оваа објава на Фејсбук

Измислена изјава на Лавров кружи на Фејсбук

Наспроти тврдењето во постот, никаде не може да се понајде наводната изјава на Лавров  во која тој ѝ одржал на Грција лекција по демократија: „Вие ли што со години терор вршите врз Македонија и Македонците најдовте да зборувате за…

Не е вистина дека Ѓоковиќ е вратен во Србија, тој се наоѓа во имиграциски хотел

Ниту е крај на сагата, ниту Ѓоковиќ е вратен во Србија. Ѓоковиќ моментално се наоѓа во Австралија и не е депортиран, односно вратен во Србија. Тој до понеделник ќе остане во имиграцискиот хотел „Парк“, кој е дом на баратели на азил во…

Контраспин: Повеќедецениски спор меѓу две држави не се решава за 6 дена

Несериозно е политичар и тоа прв вицепремиер во Владата на РСМ, да дава изјави дека спорот со Бугарија може да се реши за 6 дена, без да има конкретни факти, аргументи или документи. Не може јавно искажан збор, макар и од бугарски премиер,…

„Фајзер“ плати 2.3 милијарди долари во судски спор, ама во 2009 година!

Информацијата дека „Фајзер“ треба да плати 2.3 милијарди долари е стара 12 години и не се однесува на лекови за коронавирусот, туку за лекот против болки - „Бекстра“ (painkiller), како и лекови за некои психијатриски дијагнози. Оваа…