Browsing Tag

Стево Пендаровски

Шега на Пендаровски на митинг во Делчево претставена како закана

Не станува збор за никаква закана на Пендаровски упатена до граѓаните на Делчево, како што тоа сака да го прикаже објавата што се споделува на Фејсбук. На видеото од митингот во Делчево (9:30 до 9:55 минута) може да се види дека Пендаровски…

Контраспин: Ставот на Пендаровски околу измените на КЗ е спин

Претедателскито кандидат Стево Пендаровски тврди дека со тоа што го попишал указот за измените на КЗ не згрешил, затоа што требало да им се упати порака и лекција на корумпираните судии. Па пота тврди дека бил принуден да го потпише веднаш…

Пендаровски беше и во посета, но и го посетија светски лидери

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, д-р. Ѓорѓија Сајкоски, пред вчерашниот партиски митинг изјави дека Стево Пендаровски во својата функција како претседател не бил на официјални гостувања, ниту пак примил светски државници со што ги…

Контраспин: Што може, а што не, ВМРО-ДПМНЕ ќе покаже по избори ако ja освои власта

Двете цврсти тврдења на Ковачевски за ВМРО-ДПМНЕ дека е партија која не може да донесе никави позитивни промени и дека е партија која е против членството на С. Македонија во ЕУ, се извртување на вистината, т.е. спин. Првиот го темели на…

Бура од дезинформации го „поплави“ убиството на Вања

Свирепиот, антицивилизациски чин со двете ѕверски убиства, што предизвика колективна тага и траума во општеството, неизбежно се рефлектираше на социјалните мрежи, податливи да се истури гневот, да се шират најразлични шпекулации и…

Пендаровски сè уште не решил дали да се кандидира за втор мандат

Претседателот Стево Пендаровски не ја отфрла можноста да се кандидира повторно за претседател, но во моментов не размислува за тоа. Како што изјави и самиот, има доволно време после Нова година да се размислува за тие работи. Објавата што…

Контраспин: Со измените на КЗ, асистирани и од опозицијата, се амнестирани многу поранешни и сегашни…

ВМРО-ДПМНЕ не направи ништо да го забави донесувањето на овие измени во Собранието, напротив, асистираше, а второ, голем е бројот на ликови – поранешни и сегашни високо позиционирани членови на ВМРО-ДПМНЕ, кои се директни корисници од…

Манипулација: Стара изјава на Пендаровски за Гоце Делчев извадена од контекст

Во оваа објава на Фејсбук изјавата на Пендаровски дадена пред четири години,  е намерно и тенденциозно прикажана без соодветниот контекст. Фактички, од негово интервју направено во јуни 2019 година на Алсат телевизија, извлечена е само една…

Пендаровски се фотографирал со убиениот Оки во 2019 година кога бил претседателски кандидат

Фотографијата не е направена во претседателскиот кабинет, туку за време на кампањата за претседателските избори во 2019 година, кога Пендаровски беше кандидат за претседател. Службите немаат исти надлежности за претседателските кандидати,…

Борбата против дезинформации бара партнерство меѓу институциите и граѓанското општество

Конференција „Градење општествена отпорност кон штетните влијанија на дезинформации во Република Северна Македонија“, 20 јуни 2023 г.; Фото: Мета.мк „Дезинформациите како средство за предизвикување или продлабочување на општествените…

Цензусот за избор на претседател на државата е 40, а не 51 отсто

Уставотворците не предвиделе рок до кога мора да се распишат новите претседателски избори ако не се исполни цензусот, а предвиделе дека во случај на спреченост, функцијата претседател ја врши претседателот на Собранието (член 82). Што значи…

Контраспин: Причините за блокадите се во Софија, а не во Скопје

Иако може да се дискутира за техниката на водењето на македонската политика во секојдневните односи со Бугарија, причините за новите блокади не се во Скопје како што тврди ВМРО-ДПМНЕ. Бугарија има свои цели што сака да ги оствари во рамките…

Пендаровски: Дезинформациите од држави и ентитети кои не ни мислат добро, систематски ги…

Пендаровски во своето годишно обраќање во Собранието се задржа на два најеклатантни примери во однос на ширењето дезинформации во С. Македонија - вакцинацијата против ковид-19 и воената агресија на Русија врз Украина

Идејата да се врати воениот рок е личен став на началникот на Генералштабот на АРМ, а не некаков…

На овој пост му недостига контекст. Точно е дека началникот на Генералштабот на АРМ изјавил дека е потребно да се врати задолжителниот воен рок во Македонија, но тоа е негов личен став, а не некаков предлог или план како тоа би изгледало.…

Нема никакви подготовки „за војна со Русија“

Во објавата никаде не се спомнуваше претседателот Стево Пендаровски ниту пак беше цитирана негова изјава која што може да го потврди насловот, во кој се вели дека С. Македонија се подготвува за војна со Русија, па оттаму нејасно е зошто…

Дезинформациите можат да придонесат за дестабилизирање на државата

Северна Македонија е мета на дезинформации кои имаат за цел да поттикнуваат антизападно расположение кај македонските граѓани и да заговараат нејасни алтернативи на ЕУ и НАТО, рече претседателот на Република Северна Македонија, Стево…

Пендаровски со потпишување на указот за Фрчкоски не го прекрши Законот за надворешни работи

Од Законот за надворешни работи јасно произлегува дека Собранието, вклучително и неговите работни тела како што е Комисијата за надворешна политика, нема никаква одлучувачка улога во поглед на именувањето на амбасадори на земјата во…

Путин воопшто не ги спомна Пендаровски и Вучиќ во својот говор

„Вистиномер“ го прегледа говорот на рускиот претседател, Владимир Путин  од 24.02.2022 г., објавен на официјалната страница на Кремљ,  и во него тој во никаков контекст не ги спомнува македонскиот и српскиот претседател