Browsing Tag

телевизија

Истражување на Метаморфозис: Загрижувачки тренд на дезинформации, граѓаните бараат да се преземат…

Голем процент од граѓаните (речиси 40 отсто) сметаат дека државата нема капацитет да се справи со заканите од дезинформации и други форми на специјална војна Ширењето дезинформациите од година в година достигнува загрижувачки…

Не е точно дека сè повеќе луѓе паѓаат мртви во програма во живо

Онесвестувањата коишто се прикажани во видеата споделени во овој пост не се поврзани со 5Г или со ковид вакцините, туку со замор или точно утврдени медицински состојби од кои за жал, страдаат и новинарите и презентерите, како и луѓе од…

Не е вистина дека Зеленски повикал на капитулација – лиферувано и избришано „дип фејк“ видео

На ТВ Украина 24 беше објавено видео, во кое наводно, претседателот Володомир Зеленски повикува на демилитаризација и најавува капитулација на државата. Видето е лажно, а тоа го потврдија неколку релевантни извори, меѓу кои и ТВ Украина 24,…

Не е точно дека Велија Рамковски најавува враќање на А1 телевизија

Видеото објавено во текстот што се споделува на Фејсбук, а за кое се тврди дека преку него Рамковски најавил враќање на А1 телевизија во етерот, го објавила Фејсбук страницата А1 телевизија и истото е старо повеќе од 2 години. Но, во ова…