Browsing Tag

Украина

Зеленски не им дал наредба на украинските војници ,,да уништат сè што ќе им дојде на нишан”

Дел од насловите во медиумите каде што се тврди дека украинскиот претседател Зеленски изјавил „уништете сè што ќе ви дојде на нишан“ се неточни, односно тоа е нешто што Зеленски го нема изјавено во својот говор

Путин воопшто не ги спомна Пендаровски и Вучиќ во својот говор

„Вистиномер“ го прегледа говорот на рускиот претседател, Владимир Путин  од 24.02.2022 г., објавен на официјалната страница на Кремљ,  и во него тој во никаков контекст не ги спомнува македонскиот и српскиот претседател

Не е вистина дека украинските војници масовно го положувале оружјето

Руското министерство за одбрана објави дека украински војници го положувале оружјето, повикувајќи се на разузнавачки информации. Но, ваквите информации ги демантираат украинските проверувачи на факти. Веста за масовно положување на оружјето…

Порталб: Руска пропаганда е дека земјите од Западен Балкан пратиле „платеници“ да се борат во…

Преку тенденциозен и сензационалистички наслов, еден портал преку „Фејсбук“ ја дезинформира јавноста дека многу косовски граѓани се мобилизирани да ја бранат Украина по повод неодамнешните настани поврзани со Русија. Ова освен што не е…

Меѓународната мрежа за проверка на факти ќе помага да се следат дезинформациите за војната во…

Дезинформациите се алатка за агресија и се користат во голема мера овие денови, а храбрите проверувачи на факти во Украина продолжуваат да се борат против манипулациите и лагите насочени кон суверенитетот на нивната земја, се вели во…

Контраспин: Јакимовски спинува кога вели дека војната меѓу Русија и Украина е поради украинскиот…

Причините за војната меѓу Русија и Украина која започна со инвазија и широк воен напад на руската армија врз територијата на целата земја се повеќеслојни и сложени, а изјавите на Стевче Јакимовски, лидер на парламентарна партија дека тоа се…

Контраспин: Русија се замеша во внатрешните работи на Украина, наспроти тврдењата на Баздникин

Амбасадорот на Русија во земјава Сергеј Баздникин тврди дека приоритетот на Русија не е конфронтација, туку обезбедување безбедност и услови за спокоен, просперитетен развој на земјата во мирни услови. Но фактите го говорат спротивното - …

Би-Би-Си со проверка на фактите во обраќањето на Владимир Путин

Тимот на проверувачи на факти „Reality Check“ на британскиот државен радиодифузер Би-Би-Си го анализираше долгото полноќно обраќање на претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, откако нареди руски војници да влезат во двата…

Руската пропаганда за „украинското сценарио“ во Македонија (2016-2017)

Во текот на 2016 и 2017 г. македонски и руски пропагандисти хармонично промовираа теории на заговор за „украинското сценарио“ со цел да го саботираат разрешувањето на политичката криза, работата на СЈО, ненасилната Шарена револуција и…

Мисијата на САД во НАТО со иницијатива за откривање на руски дезинформации

Мисијата на САД во НАТО покрена иницијатива наречена „We choose facts” (Ние избираме факти), која има за цел да ги разоружи дезинформациите и пропагандата што Русија ги користи во однос на споровите со Украина, пишува Порталб.мк

Албанците не се „платеници“ испратени во Украина

Наративи кои го претставуваат Албанецот како криминалец се појавуваат во медиумите кога има политичка криза во земјата или во случајов меѓународна криза како што е онаа на Русија со Украина и Западот. Во текстот што го рецензираме Албанците…

Здружението „Лесја Украинка“ бара властите да преземат мерки за единство со украинскиот народ

Здружението на Украинците во Република Северна Македонија „Лесја Украинка“ денеска се обрати до македонското раководство со замолување да се преземат сите можни мерки за да се покаже единството на Северна Македонија со украинскиот народ и…

Украина бара од Северна Македонија да се приклучи кон економските санкции на ЕУ кон Русија

Украинската амбасадорка во Северна Македонија, Наталија Задорожњук на панел-дискусијата на ЦИВИЛ на тема „Руско-украинската криза и Северна Македонија“, која се одржа на 9 февруари, изјави дека Украина очекува јасна и недвосмислена…

Борис Џонсон во изјавата за НАТО не ја споменува ниту Петровска ниту Северна Македонија

Текстот што го анализираме, во насловот содржи невистини и е сензационалистички. Од една страна иронично се „исмејува“ подготвеноста на министерката за одбрана на Северна Македонија, Славјанка Петровска, да им помогне на НАТО сојузниците во…

Руската пропаганда за време на македонската политичка криза (2015) – дезинформации за…

Анализа на дезинформациите и теориите на заговор за „украинско сценарио“, „обоена револуција“ и „македонски Мајдан“ со кои руската пропаганда и нејзините локални сојузници во текот на 2015 година наметнуваа наративи за оправдување на…

Украина очекува поддршка од Северна Македонија во нејзините напори да ја спречи Русија

Амбасадорката на Украина во Северна Македонија, Наталија Задорожњук, говорејќи денеска за конфликтот меѓу Украина и Русија, рече дека не би било претерување да се каже дека денеска се решава судбината на меѓународниот правен поредок. Во…

Георгиевски не дал никаква изјава поврзана со случувањата во Украина

Се работи за неточна содржина објавена над фотографија од претседателот на ВМРО НП и поранешен премиер Љубчо Георгиевски. Тој за „Вистиномер“ изјави дека се работи за тотална дезинформација, дополнувајќи дека веќе два месеци нема дадено…