Browsing Tag

војска

Невистинито: На фотографијата не се жени кои ги пријавиле сопрузите за мобилизација во украинската…

На фотографијата не се прикажани жени кои биле наградени затоа што ги пријавиле своите сопрузи во војска, туку жени од урбаната заедница Лозова кои изработиле и спровеле голем проект за овековечување на споменот на загинатите војници од…

Ланско видео од марш на ЛГБТ заедницата, прикажано како да е снимено по приемот на Шведска во НАТО

Видеото споделено во објавата не е ново, односно истото не е снимено после пристапувањето на Шведска кон НАТО Алијансата, туку претходно. Инаку, начинот на кој Шведска се поставува во врска со поддршката на слободата на избор, заштита на…

Видеото не покажува како кинески мигранти бегаат од Русија

Видеото споделено во објавата што ја анализираме, не покажува како кинеските мигранти бегаат од Русија по понудата на Путин за државјанство на странци кои се борат за Русија. На него се прикажани луѓе кои патуваат од Русија за новогодишните…

Украина не испраќа бремени жени да се борат со Русите

Не постојат релевантни докази кои ја поткрепуваат автентичноста на видеото. Според Центарот за стратешка комуникација основан под Министерството за култура и информативна политика на Украина за борба против дезинформации, видеото е лажно и…

Со дигитално изменето видео се тврди дека Зеленски пеел на руски јазик

Зеленски не пее во видеото споделено на Фејсбук, а уште помалку пеел на руски, како што се тврди. Видеото е дигитално изменето и неговиот лик е вметнат на местото на украинскиот комичар Васил Бајдак кој преку оваа песна повикува на донации…

Нема докази дека Лојд Остин барал руската војска да не ги лови тенковите „Абрамс“

Не постои ваква изјава од Лојд Остин на ниту еден медиум. Наводната изјава ја има на форумот Редит, но под неа е забрането да се коментира од страна на администраторот, затоа што не постои извор за истата, односно сомнежите на заедницата на…

Не е вистина дека во војната ќе се мобилизираат сите Украинки од 18 до 60 години

Во објавата е споделена неточна информација дека ќе се прави мобилизација на жените Украинки во војската. Станува збор за неодамнешна законска обврска, според која почнувајќи од 1 октомври жените со медицинско или фармацевтско искуство,…

Ниту НАТО е приватна војска, ниту НАТО државите се „окупирани“

Не постојат никакви докази дека Џорџ Сорос  некогаш изјавил дека „сите држави во НАТО се окупирани“.Напротив, има многу докази дека во повеќе наврати  го изјавувал спротивното , односно зборувал за значењето на НАТО. Не е точно ниту…

Жените во Украина доброволно одат во воена служба

Постот дезинформира дека НАТО ја турка Украина да се бори до последниот Украинец. Ова е потценувачки наратив за илјадниците војници во Украина, како и за патриотските и одбранбени дејства коишто тие ги спроведуваат бранејќи се од руската…

Не постои ковид план за убивање 6.5 милијарди луѓе, освен во имагинацијата на Кју анон

Не е вистина дека болеста ковид-19 е испланирана од некого за се убиваат луѓе. Вирусот што  предизвикува заболување од ковид-19 постои, а појавата на мутации е нормална и очекувана. Ниту имало ковид план за депопулација, ниту пак, некој бил…

Дезинформација е дека е уништена американска војска во Украина

Насловот на текстот споделен во постот е невистинит. САД нема пратено војска да се бори во Украина. Наспроти содржината на текстот во која се зборува за починат доброволец од Америка, насловот сугерира за официјално постоење на американска…

Македонските државјани не смеат да војуваат за странска армија, бидејќи тоа е кривично дело

Оваа објава што се споделува на Фејсбук ја дезинформира јавноста дека и Македонци ќе може да војуваат во Русија. Тоа во нашата држава е кривично дело, исто како и борбата за која било странска армија и се казнува со затворска казна.…

Не е точно дека ексукраинската мисица се вклучува во борбите во Украина

Порнешната мис на Украина, Анастасија Лена на својот Инстаграм профил објави фотографии на кои позира со автоматска пушка, но тоа не значи дека таа  се приклучила на украинската армија. Анастасија Лена објавила фотографии на својот…

Руската Дума со драконски казни: Од 10 до 15 години затвор за свесно ширење лажни вести за руската…

Руската Дума  усвои закон со кој се пропишани драконски казни за делото „свесно ширење лажни вести“ за операциите на руската војска, категоризирани според тежината и последиците од таквото дејствување, јави агенцијата РИА новости. Според…

Не е вистина дека украинските војници масовно го положувале оружјето

Руското министерство за одбрана објави дека украински војници го положувале оружјето, повикувајќи се на разузнавачки информации. Но, ваквите информации ги демантираат украинските проверувачи на факти. Веста за масовно положување на оружјето…

Георгиевски не дал никаква изјава поврзана со случувањата во Украина

Се работи за неточна содржина објавена над фотографија од претседателот на ВМРО НП и поранешен премиер Љубчо Георгиевски. Тој за „Вистиномер“ изјави дека се работи за тотална дезинформација, дополнувајќи дека веќе два месеци нема дадено…

Македонски манифест: Цутење на словенските фиданки после античкиот зимски период

Ова здружение не го слушнавме да говори за нашиот словенски ген во време кога тоа не беше „во мода“, односно кога, не толку одамна, бевме претворани во антички народ, кој нема никаква врска со словенската матица. А, сега Манифестот го става…

„Нов светски поредок“ нема да прави светска депопулација

Агенда 21 е еден од документите кои произлегоа од конференцијата на ОН за животната средина и развој одржана во Рио Де Женеиро. Во овој документ ги нема термините споменати во постот (видеото) што го рецензираме, како  „валута, војска,…