ЦИВИЛ: Кежаровски малтретиран низ лавиринтите на полициските процедури

Кежаровски не е информиран за што конкретно бил повикан.

 

20 јуни 2016

Околу половина час пред почетокот на најавениот протест на Шарената револуција, вечерва во 19,00 часот, новинарот Томислав Кежаровски беше на информативен разговор во полициската станица „Центар“. Но, поради недоразбирања меѓу полициските станици „Аеродром“ и „Центар“, не се знае за што конкретно е повикан Кежаровски на разговор?!

„Утре ќе знаеме за што конкретно се работи, но ме информираа дека се работи за прекршок направен на 28-ми мај оваа година, бидејќи сум учествувал на протести и сум фрлал боја на Собранието“, изјави Кежаровски, откако излезе од полициската станица.

 

(Извор: Цивил)

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија (BTD – The Balkan Trust for Democracy), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, NED или BTD.

Оставете реакција