Цветомир Угриноски

 

Цветомир Угриноски e градоначалник на Општина Вевчани.

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Цветомир Угриноски е роден во 1952 година, во Вевчани. Оженет е и татко на две деца.

 

КАРИЕРА

Од 1971 до 1990 бил ко-сопственик на приватна градежна компанија во Словенија, потоа од 1991 до 2000 година бил ко-сопственик на градежна компанија во земјава, со седиште во Вевчани. Исто така, се занимавал со угостителска дејност и во периодот од 1984 до 2000 година и бил ко-сопственик на приватен ресторан во Вевчани.

Од 2000 година има сопствена градежна компанија и е сопственик и управител на приватен сместувачки капацитет во Вевчани.

Во Република Словенија во осумдесеттите и деведесеттите години учествувал на поголем број семинари и курсеви од областа на градежништвото кои биле поврзани со имплементирање на нови стандарди во оваа област, од високоградба, нискоградба и уредување на јавни површини (паркови, плоштади, како и дворни места).

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

Завршил Политичка академија за јакнење на локално ниво.

Во 2013 година, на локалните избори, жителите на општина Вевчани му ја довериле градоначалничката функција.

 

ИЗВОРИ

ЗЕЛС – БИОГРАФИИ НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ ВО МАНДАТОТ 2013 – 2017 ГОДИНА (стр. 7)

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција