Твоето политичко ветување звучи познато: Бесплатен превоз со воз за пензионерите

Во осмата епизода прашањето за слушателот беше за бесплатниот превоз на пензионерите во железничкиот сообраќај. Ветувањето е оценето како исполнето.

 

Радиото „Индекс“ во соработка со „Вистиномер“ почна радиоемисија „Твоето политичко ветување звучи познато“.

Секој работен ден од 14:30 часот, слушателите може да погодуваат кој политичар или партија дал одредено ветување и дали е тоа исполнето. За точните одговори следува награда од радиото.

Заинтересираните може да се пријавуваат на електронската адреса [email protected]  и треба да испратат име и презиме и телефонски број на кој луѓето од радиото може да ги повикаат и да ги вклучат во емисијата. Пријавувањето е можно и со СМС порака на телефонскиот број 075/755-588.

Во осмата епизода прашањето за слушателот беше за бесплатниот превоз на пензионерите во железничкиот сообраќај. Ветувањето е оценето како исполнето.

Осмата емисија може да ја проследите тука.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција