Велимир Смилевски

 

Велимир Смилевски е градоначалник на Бутел

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

 

Велимир Смилевски е роден на 26.10.1976 година во Скопје.  Тој е оженет и е татко на две деца.

 

 ОБРАЗОВАНИЕ

Дипломирал на економски факултет, на универзитетот Св.Кирил и Методиј, Скопје.

 

КАРИЕРА

Во периодот од 2013-2017 година бил советник во Општина Бутел од редовите на СДСМ.

На локалните избори 2017 година (октомври) е избран за градоначалник на Општина Бутел.

Пред доаѓањето на градоначалничката функција бил приватен стопанственик.

На  локалните избори во октомври 2017 година  е избран за градоначалник на Општина  Бутел.

ИЗВОРИ

Веб-страница на Општина Бутел:  Градоначалник

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција