ВМРО-ДПМНЕ: 100 нови училишта

Изградба на нови 100 училишта на територијата на целата држава, како и студентски домови во Штип, Тетово и во Скопје по принципот на јавно-приватно партнерство. Училиштата/домовите ќе бидат изградени со приватни средства на инвеститорите, при што државата/општината ќе плаќа во одреден временски период за користење на просториите (на пример, 20 години), а потоа објектот преминува во сопственост . Рок континуирано до 2012.

Образложение:

Според информациите од владата во текот на 2008/2009 година [Пристапено на: 22.05.2011] биле изградени 10 основни и 2 средни училишта. До 17.04.2011, се изградени 22 нови основни училишта и 3 нови средни училишта [Пристапено на: 22.05.2011].

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција