ВМРО-ДПМНЕ: Апликација за онлајн учество во активни мерки

Модернизација на Агенцијата за вработување преку надградување на веб-сервисите за поголема достапност на сите граѓани. За имплементација на услугите на АВРМ преку Интернет како што се: поднесување на барање за паричен надоместок и пополнување на апликација за учество на активна мерка. Имплементацијата на апликацијата за онлајн учество во активни мерки од 1 април 2012 година. За 2012 се предвидени 300 илјади денари од вкупно 520 илјади денари. [рок: 1 април, 2012 година]

Образложение:

На веб-страната на Агенцијата за вработување на Република Македонија, барем засега, не постои можност за онлајн апликација за учество во активни мерки. Со оглед на тоа дека рокот за исполнување на ова ветување е истечен, тоа се оценува како неисполнето. [Ажурирано на: 17.09.2012]

Линкови:

Оценето од: Дејан Димитриевски

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција