ВМРО-ДПМНЕ: Аптеки на тркала

Ќе воспоставиме систем на подвижни аптеки за снабдување со неопходни лекови посебно на граѓаните од руралните средини кои се оддалечени од аптеките и посебно за стари лица, изнемоштени и хронично болни. Системот нема да го нарушува постојниот систем на снабдување со лекови, туку тој ќе биде субвенциониран од веќе постојните аптеки кои имаат договори со ФЗОМ. Носител: ФЗОМ. [Рок: 2013 година]

Образложение:

Подвижните аптеки за руралните средини во кои нема аптеки, требаше да бидат внесени во здравствениот систем до заклучно со Декември 2013 година. Според последните информации од Март 2014 година, проектот “Аптеки на тркала“  треба да започне да се реализира за 3 месеци.

Линкови:

Оценето од: Наталија Пешиќ

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција