ВМРО-ДПМНЕ: Буџетски дефицит

Буџетскиот дефицит ќе остане на умерено ниво од околу 2% од БДП (Буџетски дефицит е негативна разлика меѓу планираните, односно наплатените приходи и одобрените средства, односно расходи)

Образложение:

Според податоците на Министерството за финансии дефицитот во последниве три (2008, 2009 и 2011) години бил 2,5 отсто и нешто повеќе од тој процент, но сепак не е надминат процентот од 3 отсто.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција