ВМРО-ДПМНЕ: Царински е-портал

Функционирање на Царински едношалтерски систем (е-портал). Царинската управа ќе започне со имплементирање на едношалтерски електронски систем за електронско аплицирање и добивање увозно-извозни лиценци и дозволи и поднесување на барања за доделување на квоти. Рок: ноември 2008 година

Образложение:

Преку Проектот за е-Влада на УСАИД во соработка со Царинската управа и 15 владини институции кои се дел од процесот на надворешна трговија во март 2007 г. е започната работата на Едношалтерскиот систем за дозволи за увоз, извоз и транзит на стоки и тарифни квоти – EXIM, кој е официјално промовиран на 22.12.2008.

Линкови

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција