ВМРО-ДПМНЕ: Царински тарифи

Со изедначување/намалување на стапките на одделни тарифни групи кои се однесуваат на слични производи ќе овозможиме поедноставување на царинската постапка, скратување на времето потребно за спроведување на инспекциите, олеснување на пополнувањето на царинската документација и намалување на просторот за корупција што произлегува од можноста одредени видови стоки да се стават во категорија со пониска царинска тарифа.  Рок: декември 2008 година.

Образложение:

Исполнето со Законот за измена и дополнување на Законот за царинска тарифа, со кој се постигна изедначување, односно намалување на стапките на постојните тарифни групи на слични производи.

Линкови

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција