ВМРО-ДПМНЕ: Доживотно и неформално учење

Зголемување на доживотното учење и неформалното образование и достигнување на просечното ниво на учество во доживотното учење од 8-10% за возрасната популација (25-64 години) до 2010 година;

Образложение:

Постојат проекти кои работат во правец на остварување на ова ветување и формиран е Советот за образование на возрасни – тело при владата на РМ. Не постојат статистички податоци со кои може да се провери просечното ниво на учество во доживотното учење.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција