ВМРО-ДПМНЕ: Електронско пријавување придонеси

Централниот регистар, Агенцијата за вработување и Фондот за пензиско и инвалидско осигурување ќе воспостават електронски систем за пријавување на вработени и за плаќање придонеси. Рок: декември 2008 година.

Образложение:

Проектот за е-влада на УСАИД во соработка со Агенцијата за вработување на РМ  разви е-систем за пријавување и одјавување вработени, достапен преку адресата https://www.avrm.gov.mk/prijavaodjava. Фирмите може да плаќаат придонеси кон Фондот за пензиско и инвалидско осигурување преку банките кои нудат е-банкарство. Иако не е воспоставен еден единствен систем, функциите наведени во ветувањето може да се обавуваат по електронски пат.

Линкови

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција