ВМРО-ДПМНЕ: Фискална политика

Одржување на државниот долг на ниво меѓу 30% и 35% од БДП. Ова ниво на дефицит ќе биде исклучително поврзано со повисоките капитални инвестиции за инфраструктурни проекти, пред сè во транспортот, енергетиката, образовната и здравствената инфраструктура.

Образложение:

Во 2011 година, државниот долг во Р. Македонија во однос со БДП изнесувал 27,8%, според податоците од Државниот завод за статистика. Во 2012 година, Р. Македонија заврши со државен  долг од 34,1% , додека пак следната 2013 година, долгот изнесување 34,3%. Овие бројки се во предвидената рамка во ветувањето, односно, долгот се одржуваше на ниво меѓу 30 – 35% од БДП.

Линкови:

 

Оценето од: Марија Теговска

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција