ВМРО–ДПМНЕ: Груевски никогаш не рекол дека Сахара груп ќе инвестира

Извор: Official web site of the The Honorary Consulate of Republic of Macedonia in Mumbai (India)

Со случајот со Сахара груп би нагласиле дека државата односно граѓаните во ниту аспект не се оштетени, и државата постапи одговорно заштитувајќи се и поставувајќи барања за банкарски гаранции, реагираат од ВМРО – ДПМНЕ на прес конференција на СДСМ, каде портпаролот на партијата Шилегов, ги повика Груевски и Ставрески лично да ги соопштат штетите од Субрата Рој.

Владата и премиерот Груевски никогаш не рекла дека Сахара Груп ќе инвестира, ниту дека нема да инвестира. Владата единствено соопшти дека компанијата пројавила интерес, а самиот сопственик на компанијата изјави дека ќе инвестира. Прашањето дали таа ќе инвестира или нема да инвестира, е тема која зависи од самиот инвеститор, а задача на Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ е да се бори за секое новоотворено работно место кое значи егзистенција за граѓаните и многу семејства, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Извор: Official web site of the The Honorary Consulate of Republic of Macedonia in Mumbai (India)
Извор: Official web site of the The Honorary Consulate of Republic of Macedonia in Mumbai (India)

Образложение:

Премиерот Никола Груевски за Сител:

Не е добро тоа. Се работи за вработувања на нашите граѓани, можеме ние да имаме политички разлики, ама кога станува збор за луѓе кои сакаат да инвестираат и да отворат нови работни места, тогаш не треба така партиски да се настапува, да се одвраќаат инвеститорите.

Премиерот Груевски за Охридон изјави:

Инвестицијата која Груевски ќе ја обелодени во Охрид неофицијално е поврзана со најавите за инвестирање на индискиот милијардер и еден од најбогатите луѓе во светот Субрата Рој и неговата Сахара Груп, кои на неколку пати во изминатиов период престојуваа во Охрид.

Груевски:

Македонија е земја за која индиските компании покажуваат зголемен интерес. Досега земјава ја посетија повеќе групи индиски бизнисмени, односно меѓу пет и 10 компании, кои дефинитивно се задоволни од условите во нашата држава и се надевам дека тој интерес ќе вроди со некој плод.

Курир извести:

„Сахарајан Македонија“ е проектот што индиската компанија „Сахара Индија Паривар“ ќе го реализира во Македонија. Предлогот за инвестицијата е доставен до македонскиот премиер Никола Груевски и вицепремиерот Зоран Ставрески на 20-ти овој месец.

Порталот Фактор пренесе:

Тони Блер, заедно со Субрата Рој и владиниот врв, во новиот „Стар театар“ беа дел од свеченоста на „Сахара Груп“. Блер зборуваше за тоа дека Македонија сега не е симбол на проблемите на Балканот, туку симбол на решението. Тој и честиташе на Македонија за направениот напредок и за тоа што е првата земја домаќин на фестивалот.

Курир информираше:

Според најавите, во Охрид Субрата Рој ќе организирана свечена вечера за премиерот Никола Груевски и останати високи владини претставници, а поканети ќе бидат и повеќе дипломати меѓу кои американскиот и англискиот амбасадор.

Спорeд анализата на Вистиномер:

Во изминатиов период се објавуваат многу ветувања и планови на индискиот милијардер Субрата Рој за Македонија. Тимот на Вистиномер направи истражување и ги издвои.

Според изјавите на Никола Груевски и информациите кои ги пренесуваа медиумите за средби и најави за инвестирање може да се заклучи дека изјавата на ВМРО-ДПМНЕ е невистинита.

Оценил: Владо Ѓорчев

Линкови

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција