ВМРО-ДПМНЕ: Хавзипашини конаци

Обнова и ревитализација на споменикот на културата Хавзи-пашините конаци во село Бардовци, со што кинотеката на Македонија ќе добие депоа за чување на филмовите, додека конаците, покрај музејската вредност, ќе имаат намена за заштита, чување и за презентација на филмското културно наследство;

Образложение:

Проектот на Владата на Р. Македонија за ревитализација на Хавзипашините конаци во село Бардовци е започната, но не и завршена. Во отчетот на ВМРО-ДПМНЕ се вели дека проектот е во тек и се дава информација дека не е завршен.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција