ВМРО-ДПМНЕ: Хераклеја Линкестис-Антички и ранохристијански град

Археолошки истражувања во рамките на квадратната мрежа во насока на протегањето на бедемските ѕидови, конзервација, реставрација и презентација на бедемите од Хераклеја. [Рок: 2015 година]

Образложение:

Интензивните археолошки истражувања и конзервација на локалитетот Хераклеја започнаа во 2009 година. Од тогаш мМинистерството за култура одвојува значителни средства за целосно истражување на овој античкиот град. Ископувањата ги вршат археолози и студенти од змејата но и од странство. Во Март 2014 година од Министерството за култура информираат дека истражувањата на новата базилика на Хераклеја ќе продолжат и оваа година.

Забелешка*: Како краен рок за исполнување на ветувањето е земен април 2014 година, бидејќи тој месец истекува мандатот на владата.

Линкови:

Оценето од: Наталија Пешиќ

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција