ВМРО-ДПМНЕ: Исар-Штип, средновековна тврдина

Археолошки доистражувања, конзервација, реставрација и реконструкција на бедемските ѕидови. [Рок: 2015 година]

Образложение:

Според информациите од Мај 2013 година, археолошките истражувања на тврдината Исар се во својата завршна фаза. На овој локалитет се работи од 2009 година, и според Зоран Читлушев, Дирекотор на заводот за заштита на спомениците на културата и музеј Штип, преостанати се уште мали истражувања  околу црквата св. Василиј.

Крајниот рок на овој проект е 2015 година, но поради предвремените парламентарни избори, истиот ќе биде оценет со краен рок до 1 Април 2014 година.

Линкови:

Оценето од: Наталија Пешиќ

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција