ВМРО-ДПМНЕ: Изградба на нов театар на местото на драмски театар

Министерството за култура по пат на јавен оглас ќе се обиде да најде инвеститори кои по пат на јавно-приватно партнерство ќе изградат објект во кој покрај останатите содржини ќе биде сместен и театарот. [Рок: 2015 година]

Образложение:

На 30 јуни 2013 година на јавноста и беше презентиран проектот за изградба на нов објект на местото на сегашниот Драмски театар во Скопје. Идејното решение како и физибилити студијата се веќе изработени и се очекува објектот да биде изграде по пат на јавно-приватно партнерство.

Крајниот рок на овој преокт е 2015 година, но поради предвремените парламентарни избори, истиот ќе биде оценет со краен рок до 1 Април 2014 година.

Линкови:

Оценето од: Наталија Пешиќ

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција