ВМРО-ДПМНЕ: Изградба на нов театар на местото на МНТ

Министерството за култура преку јавен оглас ќе се обиде да најде инвеститори кои по пат на јавно-приватно партнерство ќе изградат објект во кој покрај останатите содржини, ќе биде сместен и театарот. [Рок: 2015 година]

Образложение:

Како и за новиот објект на  Драмскиот театар, така и за новиот објект на МНТ Центар засега е изготвено само идејното решение и направена е физибилити студија, а според Министерството за култура, оваа година треба да биде најде инвеститор кој според моделот на јавно-приватно партнерство ќе учествува во изградбата на проектот.

Крајниот рок на овој преокт е 2015 година, но поради предвремените парламентарни избори, истиот ќе биде оценет со краен рок до 1 април 2014 година.

Линкови:

Оценето од: Наталија Пешиќ

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција