ВМРО-ДПМНЕ: Изградба на театaр во Велес

Со изградбата на новиот театар, Велес – градот на првото училиште на македонски јазик, првата гимназија, првиот музеј, првиот театар, првото музичко училиште во Македонија ќе добие современа театарска зграда и репрезентативно место кое ќе претставува двигател на развојот на театарската дејност во Република Македонија. Носител: Министерството за култура. [Рок: втора половина на 2012 година]

Образложение:

Според последните  информации од Министерката за култура, Елизабета Канчевска-Милевска, изградбата на  театарот во Велес се очекува целосно да се заврши  во втората половина од 2013 година. Камен темелникот за изградба на овој објект е поставен во мај 2008 година.

Линкови:

Оценето од: Наталија Пешиќ

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција