ВМРО-ДПМНЕ: Изработка на електронски содржини

Во тек е изработка на електронски содржини што ќе се користат за сите наставни предмети. Овој проект постојано ќе се надградува до 2012 година, со цел учениците да бидат во тек со новите технологии. Во 2008 и 2009 година ќе се спроведе набавката на последната третина од потребите на училиштата и со тоа пред секој ученик ќе има компјутер и интернет.

Образложение:

Обезбедени се 17.818 персонални компјутери, 98.710 ЛЦД-монитори, 98.710 тастатури и глувчиња и 80.892 тин-клиенти за основните и средните училишта во Македонија.

Создадени се неколку дигитални образовни портали и содржини.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција