ВМРО-ДПМНЕ: Јасно разграничување на надлежностите помеѓу централните органи и општините

Јасно разграничување на надлежностите помеѓу централните органи и општините и определување на расходните потреби;

Образложение:

Според Програма за спроведувањето на процесот на децентрализација 2008-2010, ревидирана во 2009 година (страна 9 и 10), донесени се голем број на закони, подзаконски акти и стратешки документи со кои се уредува пренесување на надлежностите од централните органи на општините, што произлегува од член 22 на Законот за локална самоуправа, со што се постигнува приближување до процесот на разграничување на надлежностите помеѓу централните и локалните органи

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција