ВМРО-ДПМНЕ: Каматна стапка

Кредитите пласирани преку штедилниците, каматната стапка за крајните кредито корисници ќе изнесува 6% и 6,5% на годишно ниво респективно

Образложение

Номиналната каматна стапка е ограничена на 12% што не е соодветно со каматната стапка од 6% и 6,5%, а ефективната што е побитна за корисниците не е ограничена воопшто со закон. Според извештаите на банките во Република Македонија.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција