ВМРО-ДПМНЕ: Меѓународни договори за заштита на правата на македонското малцинство

Дипломатски активности за потпишување на меѓународни договори за заштита на правата на македонското малцинство и континуирано следење на остварувањето на правата на Македонците во странство.

Образложение:

Од 2008 година па наваму нема информации дека е потпишан ниту еден ваков договор помеѓу Р. Македонија и некоја друга земја. Во Отчет на ВМРО-ДПМНЕ стои само дека се иницирани предлози за потпишување на вакви договори.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција