ВМРО-ДПМНЕ: Метабаза за податоците на правните лица

По примерот на Холандија, Австрија и Скандинавските земји го започнавме Проектот за воспоставување на единствена Метабаза на податоци за правните лица. Анализите во овие земји покажаа дека 70% од податоците кои фирмите ги доставуваат до јавниот  сектор веќе се прибрани од некоја државна институција (Рок – октомври 2010)

Образложение:

Според Отчетот на ВМРО-ДПМНЕ, стр. 23:

„…Централниот регистар предвидува проектот  база на метаподатоци да започне во првата половина на 2011 година, односно во период кога проектот Едношалтерски систем фаза 2 ќе биде во завршна фаза. Времетраењето на реализацијата на проектот се проценува на 9 до 12 месец.“

Линкови

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција