ВМРО-ДПМНЕ: Национален уметник

Воведување титула национален уметник со посебни национални бенефиции во смисла на пензија, следење на уметничката дејност на уметниците и посебен поттик во нивната работа, до 2010 година;

Образложение:

Донесен е закон за националниот уметник на Република Македонија.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција