ВМРО-ДПМНЕ: Национални паркови во Р. Македонија

Ќе работиме на уредување и промоција на вредностите на Националните паркови како заштитени подрачја од највисок степен. ВМРО-ДПМНЕ ќе преземе мерки за изготвување на просторни планови за трите национални паркови до 2011 година.

Образложение:

Постојат програми со кои се промовираат и заштитуваат Националните паркови и ретките видови, но изготвувањето на просторни планови е дел од стратегијата за развој на туризам и нема информации дали е завршена.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција