ВМРО-ДПМНЕ: Одржување на контролиран буџетски дефицит

Одржување на контролиран буџетски дефицит на умерено ниво од околу 2%, но најмногу до 3,0% од БДП.

Образложение:

Во ветувањето дадено во програмата на ВМРО-ДПМНЕ за периодот 2011-2015 година, беше ветен контролиран буџетски дефицит од 2% до најмногу 3% од БДП.

Според податоците од Државниот завод за статистика, во 2011 година буџетскиот дефицит изнесувал -2,5 %, додека пак во 2012 година, тој изнесувал -3,9 %.

Линкови:

Оценето од: Марија Теговска

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција