ВМРО-ДПМНЕ: Отворање на нови факултети

Ќе го доближиме високото образование до сите граѓани преку отворање на нови факултети во рамките на постојните државни универзитети во повеќе градови  и тоа: Штип, Пробиштип,  Гевгелија, Виница, Велес, Кичево, Радовиш, Скопје,  Тетово, како и дисперзирани факултети во Кавадарци, Струга и други . На тој начин ќе овозможиме намалување на трошоците за студирање и зголемување на степенот на достапност на високото образование .Планираме воведување на дисперзирани студии на земјоделскиот факултет во Ресен и на Економскиот факултет во Струга во рамки на битолскиот универзитет.

Образложение:

Дисперзирани студии кои се предвидени во програмата се отворени во сите наведени градови со исклучок на факултет во Гевгелија.

Линкови:

 

 

http://www.veles.gov.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=412:—-&catid=17

http://fakulteti.mk/vou/Drzavni/Unite/pmft/dsikic.aspx

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција