ВМРО-ДПМНЕ: Овозможување субвенциите да се користат за обезбедување на кредити

Ќе им се овозможи на земјоделците средствата од субвенциите да ги користат за обезбедување на кредитите, со тоа што корисниците на кредите ќе можат побарувањето на субвенции од АФПЗРР да го приложат како обезбедување кон банките. [Рок: декември 2011]

Образложение:

Според официјалниот документ на Владата на РМ, Речено – Сторено: Отчет за работењето на Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ и нејзините коалициони партнери 2011-2012, иницирана е постапката за формирање на меѓуресорска група со релевантните институции со цел да се разгледа начинот на спроведување на оваа активност. Со оглед на тоа дека рокот за спроведување на оваа мерка е истечен, а ваква мерка се уште не е спроведена, ова ветување се оценува како неисполнето. [Ажурирано на: 10.09.2012]

Линкови:

Оценето од: Дејан Димитриевски

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција