ВМРО-ДПМНЕ: Пакети на здравствени услуги

За надминување на константната потреба од средства и прибирање и канализирање на слободните средства што се трошат од граѓаните ќе ја испитаме можноста за нов концепт. Концептот ќе содржи дефинирање на пакети на здравствени услуги и евентуална поделба на сегашниот фонд за здравствено осигурување во повеќе државни фондови. [Рок: Јуни 2013 година]

Образложение:

Пакетите за здравствени услуги не се новина во македонското здравство. Министерот за здравство во 2011 година најави ревидирање на истите и кастрење на одредени делови од овие пакети, но во март 2012 година се откажа од ваквата идеја.  Во меѓувреме нови здравствени пакети не се создадени, освен пакетот за екстра здравствени услуги, чии носители се друштвата за осигурување. Понатака, најавената можна поделба на сегашниот фонд за здравствено осигурување на повеќе државни фондови, не е остварена до дадениот рок.

Линкови:

Оценето од: Наталија Пешиќ

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција