ВМРО-ДПМНЕ: Пензија за земјоделците

Ќе предложиме измена на Законот за пензиско и инвалидско осигурување, со која индивидуалните земјоделци коишто поради престанок на важење на членот 203 од Законот за пензиско и инвалидско осигурување не можат да го обезбедат стажот од старосно земјоделско осигурување, ќе им се даде можност за докуп на 5 години стаж. Периодот за докуп ќе биде 6 месеци, рок по кој ќе можат да остварат пензија.

Образложение:

Со дополнувањето на Законот за пензиското и инвалидското осигурување од 24.01.2012, на индивидуалните земјоделци им се дава можност за докуп на 5 години стаж. [Ажурирано на: 09.04.2012]

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција