ВМРО-ДПМНЕ: Поддршка на индустриско производство

На почетокот на 2013 година ќе се укине царината за 106 тарифни ознаки кои се однесуваат на: центри за машинска обработка, стругови, разни видови алатни машини, преси за обработка на метали итн.

Образложение:

Со донесените измени на Законот за царинската тарифа се укинаа царинските стапки за одредени необработени благородни метали (злато и платина) од 7% на 0%, односно при увоз на овие стоки што се користат и за производство на катализатори од јули 2013 година не се плаќаат увозни давачки.  Што се однесува на центри за машинска обработка, разни видови алатни машини, преси за обработка на метали нема информации дека за нив е укината царината. 

Линкови: 

Укината царина за благородните метали [Пристапено на: 11.04.2014]

Оценето од: Марија Теговска

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција