ВМРО-ДПМНЕ: Поддршка на производство на житарици

Пченица и останати жита: директна поддршка на сите производители на краток рок со мерки за зголемување на приносите во региони со компаративни предности за производство на житарици и мерки за воведување на алтернативно производство во регионите со многу ниски приноси и квалитет во однос на увозната пченица.

Образложение

Стимулацијата за овие житни култури е 100 евра по хектар. Тоа ќе овозможи земјоделците да покријат значителен дел од трошоците за производство и да имаат пари за извршување на сите агротехнички мерки, со што ќе се добијат повисоки просечни приноси. Мерката оваа година се однесува на сите производители на житни култури со минимална површина од половина хектар и повеќе.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција