ВМРО-ДПМНЕ: Поддршка за производство на грозје и вино

Грозје и вино: директна поддршка за подигање на нови насади и замена на старите насади на квалитетно грозје барано на пазарот, зголемување на производството на квалитетно вино и извозот на флаширано наспроти наливно вино.

Образложение:

Според нацрт стратегијата во 2008 година е забележан пораст од 1089 ха во однос на 2007 година.

Ова зголемување на лозов насад продолжува и во 2009 година со 2.376 ха во однос на 2008 година што се должи на воведувањето на мерката за финансиската поддршка за подигање на нови лозови насади, а со цел подобрување на старосната и сортната структура на лозовите насади

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција