ВМРО-ДПМНЕ: Подигање на квалитетот на вградени материјали на потребниот стандард

Дефинирање на минимум потребни стандарди на секој вграден материјал кој е на товар на ФЗОМ и кој директно влијае на услугата која ја добива пациентот преку подзаконски акти кои ќе бидат обврзувачки за сите здравствени установи. Со тоа ќе овозможиме повисок квалитет на здравствената услуга и намалување на можните манипулации на пациентите со неквалитетни материјали. Носител: Министерството за здравство и ФЗОМ. [Рок: Јуни 2012 година]

Образложение:

ФЗОМ во Хомеври 2013 година, донесе низа донесени мерки за поквалитетно здравство. Една од проектите е Поквалитетни ортопедски помагала за апциентите, со кој понатака се планира комплетна ревизија и воведување на стандарди и стандардизирани вградени материјали.

Линкови:

Оценето од: Наталија Пешиќ

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција